Posebnu vrstu pokrova, danas sve aktualniju, predstavljaju razni tipovi solarnih kolektora koji mogu biti pločastog tipa ili u vidu crijepova (koji sadrže sistem cijevovoda za cirkulaciju medija ili omogućavaju da solarna energija dopre do cijevi postavljenih neposredno pod pokrovom i sa donje strane dobro izoliranih. Proučavanje ovih pokrova (i cijelog sustava korištenja solarne energije) treba biti uključeno u građevinske instalacije. Primjena tih kolektora ima međutim i izrazite arhitektonske konsekvence.

Primjer «klasičnog solarnog kolektora» koji se sastoji od metalnog okvira iz nehrđajućeg čelika, zaštitnog stakla, kolektorske ploče sa cijevovodima za medij i toplinske izolacije. Slaganjem ovih kolektora velikih dimenzija (100x200 cm) na vrlo rijetke oslonce i sa detaljima spajanja već tvornički rješenim mogu se pokriti velike krovne površine bez štete po oblikovanje zgrade (čak bi se ta mrežna struktura mogla uzeti kao arhitektonski motiv, uzimajući kolektore kao modul).

Najjednostavniji primjer je arhitektonski znatno prihvatljiviji od onog, do sada češće primjenjivanog, da se na ravne krovove postave sunčani kolektori kao posebni elementi i na posebnu konstrukciju. Već ima dosta primjera (u literaturi) vrlo uspješnog uključivanja solarnih kolektora u oblikovanje zgrade. Čini se da je to ispravan put i da treba izbjegavati ovu stariju varijantu.

Tvrtka «Braas», već nam poznata po svojim vrlo kvalitetnim i lijepim pokrovima od betonskog crijepa raznih oblika i boja, predlaže i postavlja energetski pokrov koji se sastoji od betonskog crijepa sa bakrenim ulošcima, sistema cijevi koji je potpuno zaseban od pokrova i toplinske izolacije. Putem bakrenih uložaka ostvaruje se direktan termički kontakt između crijepa i medija u također bakrenim cijevovodima jednostavnim natiskivanjem. Pokrov inače ima potpuno uobičajeni izgled i po ničemu se ne može primjetiti njegova energetska funkcija.

Na sličnoj ideji baziran je i sistem «Ludovici». Umjesto betonskog ovdje je primjenjen dvostruki glineni crijep. Nakon postave glavnih sabirnih cijevovoda paralelnih sa nagibom krova postavljaju se donje ploče specijalnih crijepova. Nakon spajanja instalacija putem poprečnih cijevi koje prolaze kroz posebne profile u crijepu, vrši se definitivno pokrivanje krova gornjim polovicama crijepova. Nedostatak ovog principa je u tome što cijeli sustav cjevovoda ne može biti fiksno spojen zbog eventualnog loma i potrebe izmjene donjih crijepova ( cijevi se moraju moći jednostavno odvojiti, a na mnogo spojeva postoji veća statička mogućnost procurivanja).

 

 

logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

info@gradnja.org

Marketing

marketing@gradnja.org

Copyright 2007-2020 GRADNJA ORG; Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17